Montag, 21. Januar 2008

Asure

Ilk defa yaptigim asure gayet basarili oldu :) yani kulagima böyle geldi, herkes farkli yapiyor iste buda benim tarifim.. aah birdakika tarife gelmeden önce asure nerden nasil gelmis bi okuyalimmi?
iste asure tatlisinin inanci:Asure ismi verilen tatlının ortaya çıkışına dair bir inanış mevcuttur. Bu inanışa göre, Islam dininde inanılan peygamberlerden olan Nuh'un tufandan sonra Aşure Günü'nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamıştır. İçinde birçok farklı malzemenin kullanıldığı ve bir gelenek olan bugün hâlâ Aşure Günü müslümanlarca yapılan aşure tatlısının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü asure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir.


Mazlemeler:
bugday
fasulye
nohut
badem
findik
ceviz
kuru incir
kuru kaysi
kuru üzüm
seker
tuz
limon kabugu rendesi
portakal kabugu rendesi
vanille sekeri
nar
cörek otu
susam
hindistan ceviz tozu

Yapilisi:
nohut, bugday ve fasulyeyi bir gün önceden suda bekletiyoruz, ertesi gün en iyisi bir düdüklü tencerede düdügü kalkana kadar pisirmek. bu üc malzeme pistikten sonra üzerine su ekleyip bütün malzemeleri katip biraz pisiriyoruz. kaplara bosalttiktan sonra arzunuza göre süsleyip dagitin :)

afiyet olsun

Kommentare:

Güldenceninmutfagi hat gesagt…

MIS GIBI OLMUS ELLERINE SAGLIK CANIMCIM.AFIYETLER OLSUN,GÖRÜNTÜ BENI BÜYÜLEDIIIII:)))
SEVGILILER GÜNÜN KUTLU OLSUN.
IYI GECELER.

Sevgi hat gesagt…

ben asureyi hic ama hic sevmem ama tabiiki ellerine saglik.. mucuk